Przejdź do głównej treści
Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Sączu

Prawo jest to twojej stronie!

art. 207 par. 1 kodeksu karnego stanowi:

Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Znęcanie się jest przestępstwem ściganym z urzędu, osoba doznająca przemocy nie musi sama składać zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ani wniosku o ukaranie sprawcy.

Społeczny obowiązek powiadomienia prokuratora lub policji spoczywa na każdej osobie, jeżeli podejrzewa ona popełnienie przestępstwa ściganego z urzędu.

Obowiązek ten spoczywa także na instytucjach państwowych i samorządowych.


Polskie prawo daje możliwość ochrony osób krzywdzonych przez najbliższych poprzez nałożenie na osobę stosującą przemoc nakazu opuszczenia mieszkania lub zakazu zbliżania się.

1. Ustawa o policji - art. 15aa ust. 1 - Policjant ma prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc domową w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby doznającej tej przemocy, nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, zwany dalej "nakazem", lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, zwany dalej "zakazem".

2. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej - art. 11a ust. 1 - Jeżeli osoba stosująca przemoc domową wspólnie zajmująca mieszkanie swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy domowej czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba doznająca tej przemocy może żądać, aby sąd, właściwy według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805, z późn. zm.) o postępowaniu nieprocesowym, zobowiązał ją do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazał zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

3. Kodeks postępowania karnego - art. 275a § 1 - Tytułem środka zapobiegawczego można nakazać oskarżonemu o przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej okresowe opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził. 

ZAŁĄCZNIKI:

Tel. 791 897 052

OPS

Tel. 600 401 420